Rüyada Ayakkabı Görmek

Rüyada Ayakkabı Görmek


İnsanın Rüyada giyecek olarak ayakkabı görmesi ayakkabının, dünya yürütürü olarak ayakların, bilinçaltında yer edinmesi sebebi ile rüyada, dünya yürütürünün insanın maddiyatı olması olurluğunda yorumlanması içkinliğinde, dünya yürütürü olarak ayağına giydiği ayakkabı, insanın işine veya maddi durumuna işaret eder.
Bu sebepden dolayı insanın yeni bir ayakkabı alması yeni bir iş ile uğraşması, ayakkabının eski olması işinde devamlılık gösterdiğine işaret eder. Ayrıca ayakkabın rengine göre dünya yürütürü olan iş ve maddiyat ta insanın hangi düzeyde seyir ettiği anlamları da çıkartılır.

Zenginliğe ve servete işaret eder. * Büyük ayakkabı: Bir düğün veya servet. * Yırtık ayakkabı: Tehlikeli bir duruma. * Ayakkabıyı başkasına vermek: Tehlikenin kesinliğine. * Şık bir çift ayakkabı: Uzun ve mutlu bir hayata. * Küçük ayakkabı: Kötü anılacağınıza ve gözdağı verilerek korkutul acağınıza.
* San ayakkabı: Kötü biten işlere.
* Ayakkabı giymek: Ün peşinde koşmanın vereceği zarara.
* Siyah ayakkabı: Kötülük yapmaya.
* Ayakkabı diktirmek: Üzüntülere ve terk edilmeye.
* Bir kadının ayakkabı çıkarması: Ayrılığa.
* Ayakkabının sıkması: Çevrede bir cinayet işlenmesine.
* Çocuk ayakkabısı: İşlerin kötüleşmesine işarettir.


Rahat ve güzel ayakkabı hayır ve berekete, güzel geçime ve dünya rahatlığına. Dar ayakkabı gam ve kedere, sıkıntı ve zorluklara delalet eder.

Zenginlik ve servet demektir. Yeni bir ayakkabı almak veya ayakkabısını kaybetmek, kötü günlerin belirtisidir. Rahat bir ayakkabı giymek, yakın zamanda huzura kavuşulacağına işaret eder. Yırtık ayakkabı tehlikeli bir durumla karşı karşıya kalınacağına yorumlanır. Bu Rüyalar genel olarak iyi sayılmazlar. Ayakkabı diktırmek, üzüntülere ve terk edilmeye; ayakkabı sıkması, çevrede bir cinayet işlenmesine; bir kadının ayakkabı çıkarması, ayrılığa; çocuk ayakkabı, işlerin kötüleşmesine işarettir. Siyah, beyaz, kırmızı ayakkabı giymek birden bire bir sıkıntıyla karşılamayı; Sarı ayakkabı hastalığı anlatır. Ayakkabıları çıkarmak çok yakında zorluklardan kurtulmayı anlatır.

İnsanları sürekli eleştirmeniz ve şikayetçi olmanız, düşman kazanmanıza neden olacak. Yeni ayakkabılar hayatınızın düzene gireceği anlamına gelir.

Ayakkabı sıkıntıya işarettir. Ayakkabı vitrinde veya dükkanda ise yeni bir iş veya konu olabilir. Ayakkabı sarı ise hastalığı işaret eder.

Bu rüyalar genel olarak iyi sayılmazlar. Ayakkabı sıkıntıya işarettir. Ayağa giymek sıkıntıya girmektır. Elde tutmak veya vitrinde görmek, yeni bir konu veya iş olabilir. Siyah, beyaz, kırmızı ayakkabı giymek çok anı sıkıntıdır. Sarı ayakkabı hastalığa işarettir. Ayakkabıları çıkarmak kısa sürede sıkıntıdan kurtulmayı anlatır.

Danyal Aleyhisselamin kavline göre:
Kış zamanında hayır ve bereket, yaz mevsiminde ise keder ve hüzne delalet eder. Yorumcular mest ve ayakkabinin tabirinde ayrı, ayrı yorumlar yapmışlardır.

Ibn-i Sirin`e göre:
Ayağında dar bir ayakkabı olduğunu gören kedere ve sıkıntıya düşer. Ayağında deriden bir ayakkabı gören evlenir. Ayakkabısını ters giydiğini gören kederden kurtulur, feraha erişir.

Cafer`i Sadik`a göre (r.a) :
Ayakkabı yumusak olup Ayak içinde rahat ederse bu alti şekilde yorumlanır: Es, hizmetçi, içki, zafer, menfaat, para.

Ebu Said El-Vaiz de şöyle diyor:
Rüyada Ayakkabı giymek ticaret için sefere çıkacagına delalet eder. Ayakkabinin dar olmasi sıkıntıya ve borca işarettir. Yeni ayakkabi giymek mali muhafaza ve korumak manasına gelir. Ayakkabinin altinda yama ve pençe varsa, bunu gören, eski, ayrildigi esinden kedere ugrar. Bir rivayete göre aralarında düşmanlik meydana gelir. Ayakkabinin altina yama ve pençe vurulmus olduğunu ve bu pençenin sökülmek üzere olduğunu gören, dul bir kadınla veya erkekle evlenir. Kirmizi renkli ayakkabi giydigini gören bir yola çıkmaya niyetli ise bu yolculuga bir müddet çıkamaz.

Halid ül- Isfahanı`ye göre:
Ayakkabının içine kalıp koydugunu gören bir kadınla münasebette bulunur. Ayakkabılarının ayagından çıktıgını gören gam ve kedere düşer. Yanında ayakkabısı olduğu halde onu giymeyip yalın ayak dolaştıgını gören, bir mala kavuşur, fakat ondan faydalanamaz. Çarık ve yemeni de aynı şekilde yorumlanır. Fakat rüyasinda çarık veya yemeni görmek köylüler için hayırlı, ama şehirliler için hayra yorulmaz.

Kirmanı demistir ki:
Yolculuga mahsus, alti iki katli postal ve çizme giymek sefere, şehirlilere mahsus postal ve çizme giymek ise evlenmege delalet eder.


Rüyada ayakkabı görmek ; maaselef yük, eziyet, yorgunluk, sıkıntı gibi mesajlar verir. Ayaklar vücudu taşıyan, onun yükünü tüm yaşam boyunca çeken organlardır, ayakkabı ise ayakları koruyan malzemedir.

Genel olarak, ayakkabı yaşam için mevcut yükler ve onların yansımasını simgeler.

Rüyada ayakkabı giymek, ayakkabı giydiğini görmek, giyilen ayakkabının eski yeni, rahat sıkıcı, malzemesine, rengine, tipine göre mesaj verir ve bunlar aşağıda sıralanmıştır.

Rahat ayakkabı giymek, giydiği ayakkabının rahat olduğunu görmek ; kendi inançları hakkında aydınlık mesajlar verir. Rahat ayakkabı ile toprağa basmak gerçek yaşamdada insana huzur verir. Bu rüya huzurlu bir döneme girildiğini gösterir.

Ayagı sıkan, sıkıcı, dar ayakkabı giymek, giymiş olduğunuz görmek ; inanaçlarında biz zayıflık, şüphe gibi olumsuz mesaj verir. Derhal içinde bulunduğunuz durumu gözden geçirip, inançlarınızı gözden geçirmelsiniz.

Rüyada yeni ayakkabı görmek ; sizin başarınızda size güvenen, destek olan biri olduğunu göstermektedir.

Rüyada eski ve yıpranmış ayakkabılar görmek ; şu anda önemli sıkıntılar içinde olduğunuzu, sıkı çalışma ve gayret sayesinde başarıya ulaşabileceğinizi simgeler. Bu rüya gerçek yaşamda bir olay sonucu istemeyerek te olsa bir uzlaşma yapmak zorunda kalacağınızı simgeleyebilir

Rüyada ayakkabı çıkarmak, ayakkabı çıkardığını görmek ; gerçek yaşamınızda huzur ve mutluluğu bulmak için sert, uzun ve zahmetli bir yol almanız gerektiğini, elde etmek istediğiniz ilerleme konusunda bir gecikme olabileceğini simgeler

Rüyada farklı ayakkabı giymiş olduğunu görmek ; farklı renklerde veya farklı tipte ayakkabılar giymek ; bu rüya size yanlış yönde ilerlediğinizi göstererir

Rüyada yırtık ayakkabı giymek, delik ayakkabı giydiğini görmek ; acilen hedeflerinizi gözden geçirmeniz gerektiğini işaret eder. Hedeflerinizde veya bu hedefe ulaşmak için gittiğiniz yolda bir hata olduğunu işaret edebilir.

Ayakkabıyı elde tutmak yada elde taşımak, taşıdığını görmek ; yanlış anlama, yoksulluk veya yetersizliği temsil eder.

Rüyada ayağından ayakkabı çıkarmak, ayakkabı çıkardığını görmek ; yaşamınızda yeni bir yaklaşım gereği veya bir şeyi yeniden değerlendirmeye ihtiyaç olduğunu ve bunun için başkalarından yardım istemek gerekebileceğini işaret eder

Rüyada iki ayağına birbirinden farklı ayakkabı giydiğini görmek ; benlik saygısı ve kendine güven eksikliği olduğunu gösterir. Öz-kimliği konusunda sorunlarınızla ilgilenmeniz ve onları çözmeniz gerektiğini ifade eder. Bu rüya aynı zamanda yoksulluk, mobilite eksikliği, yanlış anlamayı da temsil edebilir

Rüyada ayakkabı değiştirmek, ayakkabı değiştirdiğini görmek ; gerçak yaşamınızdaki değişen rolleri ifade eder. Hayata yeni bir yaklaşım ile devam edeceğinizi sembolize eder.

Rüyada bir yerde ayakkabı unutmak, ayakkabı unuttuğunu görmek ; iş hayatınızdaki bazı engellemeleri geride bıraktığınızı gösterir. Çevrenizdekilerin daha önceden reddettikleri bazı fikir ya da tutumu artık uygun görmeye başladıklarını temsil eder.

Rüyada görülen başmak, bot, çarık, çedik, çizme, fotin, galoş, iskarpin, kes, kundura, lastik, mest, mokasen, nalın, pabuç, pantufla, patik, postal, potin, sabo, sandal, sandalet sokman, şıpıdık, şoson, takunya, terlik tokyo, tomak gibi ayağa giyilen giyeceklerde benzer şeyleri temsil ederler. Detaylı açıklamaları ilgili kelimeyi araştırarak inceleyebilirsiniz.

Beyaz ayakkabılar : gündelik yaşamınızda hedeflerinize giden yolda maceraya

Rüyada kırmızı ayakkabı : duygusal bakımdan tutkulu bir yola girdiğinizi ve sonunda

Siyah ayakkabı görmek : başarıya giden yolunuzda size yardım edecek, destek

Rüyada kendi ayaklarını görmek : Mantık, İstikrar, Yol alma, Bağımsızlık, Özgürlük ve İlahi nitelikleri

Yılan derisinden ayakkabı : yaşadığınız sorunları aşmak için çalışmanız gerektiğini anlatır

Rüyada ayakkabı cilası : geçmişteki hatalarınızı unutmak

Rüyada Lastik ayakkabı : yaşamınız boyunca hep karşınıza çıkan küçük engelleri

Rüyada ayakkabıcı görmek : bir durum ya da düşünce ilişkisinin tekrar etkin hale

Rüyada yüksek topuklu ayakkabı : kadınlık ve kadınsı gösterişi temsil eder

Rüyada yalınayak olmak: sizin kaygısız ve şakacı bir yapıda olduğunuzu ifade eder

Rüyada patik görmek : saflık, masumiyet, güvenlik açığı, hassasiyet

Rüyada nalın görmek : asi ve gunahkar kişi için tövbe etmeye

Rüyada bebek ayakkabısı görmek
: Temizlik, saflik, temiz karakter, iyi huy, masumiyet, nazik olmayi

Rüyada kösele ayakkabı görmek :
sevgilinizle aranızda soğuk rüzgarlar estiğine

Rüyada çizme giydiğini görmek : elinizi attığınız her işte başarılı olacağınızın

Rüyada sandalet görmek : rahatlık ve kolaylık anlamına gelir

Rüyada ayakkabı bağı : maddi konularda sınır, sınırlama, sınırlanmak

Rüyada ayakkabı çalmak : Farklı ya da yabancı bir şey ifade eder.

Rüyada ayakkabılık görmek : durağanlık, hareketsizlik, monotonluk simgesidir

Rüyada ayakkabı çekeceği : bazı düzensilikler olduğunu ifade eder

Rüyada ayakkabı tamiri : olmasını istediğiniz şeylerin gerçekleşmediği bir dönem geçirmekte

Ayakkabıyı ters giymek : yaşamınızda şanssız bir döneme girdiğinizi

Rüyada ayakkabı almak : düşünüyorsanız yakında bir düğün işareti

Rüyada ayakkabı vermek : yaşamınızdaki bir ilişki ve olay hakkında

Rüyada ayakkabı satmak : Hayatta daha yüksek bir statü için çalıştığınızı

Rüyada ayakkabı kaybetmek : kendi kimliği ile sorunları olduğunu

Ayakkabı boyası : yenilenme, canlanma işaret eder

Ayakkabı boyamak : zor çalışma şartları nedeniyle yıprandığınızı

Rüyada Ayakkabı Görmek

Rüyada Ayakkabı Görmek
Rüyada Ayakkabı Görmek

4 yorum: